Poznajemy Zachodnie Wegry: Kraina Vas u podnoza Alp

Poznajemy Zachodnie Wegry: Kraina Vas u podnoza Alp

Galeria
Kőszeg położony zaledwie 3 km od granicy z Austria, 121 km od Wiednia to miasteczko z wieloma atrakcjami, znanymi już dla przyjezdnych z Austrii. Turyści przyjeżdżają tutaj, żeby "naładować baterie", spacerować po górze Szabo, odwiedzić Siedem Źródeł w lesie, z krystalicznie czystą wodą, czy Prastary Dom.

Najwyższym wzniesieniem w paśmie gór Kőszeg jest Írottkő. Kőszeg przecina niebieska trasa turystyczna, ale mamy tu także czerwona i zółta trasę. Co roku odbywa się święto wina pod koniec września, a w październiku Dni Urszuli, z największym w regionie jarmarkiem i kiermaszem.

Przyjezdnych do Vas Megye zachwyci łagodny spokój harmonii, bacznie strzeżonej przyrody. To Őrség - Strażnica, łąki pachnące lawendą, lasy pachnące żywicą i borowikami, nie często spotykane kwiaty i inne rośliny, sarny, dziki, lisy, rzadko spotykane ptaki, będące pod ochrony, które zobaczyć można przy terenach gdzie żyją ludzie, świadczą o czystości tego regionu.

W północnej części Vas megye znajduje się góra Ság pochodzenia wulkanicznego, na której zboczach uprawia się winogrono dające słynne wino. W Kőszeg - miasteczku-szkatułce, które położone jest u podnóża Alp, poza zwiedzaniem i poznawaniem nagromadzonych tu wielu domów, budynków, nastrojowych uliczek, kościołków z czasów Renesansu, wypróbować można wyśmienite miejscowe wino i zjeść charakterystyczne dla tego regionu potrawy.

Rosną tutaj kasztany jadalne, region znany jest z potraw z ich zastosowaniem. Wytwarza się pyszny miód w wielu rodzajach, doskonałe dżemy i kwaszonki, a na placyku co sobotę można kupić wiejskie jajka i domowej roboty wędzone wędliny. Latem pachnące pomidory, papryki i owoce od miejscowych przekupek - najlepsze bio jakościowo produkty natury.

Alpanonia to trasa turystyczna dla pieszych i rowerowych turystów, a także dla grup autokarowych z baza wypadowa. Rozciąga się na długości 120 km przebiega przez Kőszeg i tereny Burgrnlandii w Austrii. Miodzio dla miłośników natury i niesamowitych widoków, z wieloma punktami odpoczynkowymi.

Natúrpark Írottkő, no i oczywiście Zamek Jurisich gdzie w połowie XVI wieku mieszczanie i mieszczanki dzielnie i skutecznie bronili się przed Tatarami. Muzea, w tym muzeum Apteki, Brama Bohaterów z przepiękną płaskorzeźbą Chrystusa na krzyżu. Kalwaria i cudny widok na łódkowe jeziorko, gdzie można łowić ryby. W miasteczku znajdują się unikatowe bramy w stylu Rokoko, barokowe pomniki, no i wreszcie kawiarenki i ciastkarnie oraz odnowiony Rynek z fontannami.

Niedaleko Kőszeg znajduje się miasto Szombathely, to tutaj urodził się święty Marcin, ten właśnie znany nam od gęsi i rogalików. Miasto w II wieku zamieszkane przez Rzymian, dlatego nazwa miasta Savaria. Tutaj latem odbywa się słynny Karnawał Historyczny. Muzeum Wsi Vas z samymi ciekawostkami, jak np mangalica rodzaj świni. Arboretum. W miejscowości Ják, o której często opowiadałam moim turystom znajduje się kościół z okresu Romańskiego, na przykładzie którego zrobiono kopie Zamku wojewody Hunyadiego w Parku Miejskim w Budapeszcie.

Bükfürdő - jak mówią tutejsi mieszkańcy i znawcy tegoż węgierskiego cud-dobrodziejstwa, najprawdziwsze, bo najbogatsze w skład mineralny, źródło wód leczniczych, przy których wybudowano olbrzymi kompleks basenów, na dworze, wewnątrz, połączonych z hotelami, restauracjami, kawiarniami, placami zabaw dla dzieci w jedno wielkie SPA centrum.

Cák urokliwa miejscowość z zabytkowymi piwnicami do przechowywania wina, cudna przyroda i dobra Czarda.

Bozsok z Pałacem Sibrik i Velem z Młynem i Festiwalem Kasztanów jadalnych odbywającym się jesienią, na ktory ściągają prawdziwe tłumy, bo kupić można wyjątkowo piękne ozdoby robione jeszcze nie masowo, ręcznie, wypróbować wielu potraw, oglądać występy folklorystyczne. To tylko kilka miejscowości w Vas megye, które chciałabym aby znane były coraz lepiej wśród polskich turystów. To co nieznane kusi i przyciąga. Kraina lawenda, grzybami i kasztanami pachnąca.

Kontakt w sprawie tej oferty

Imię i nazwisko: *
E-mail: *
Numeru telefonu: *
Wiadomość dla nas:
Wpisz znaki widoczne na poniższym obrazku.